您好,匿名用户

Örgü Oyuncak Yapımı

0 投票
Seksenlere damgasını vurmuş karpuz araba süslerini hatırlarsınız. Aslında amigurumi veya örgü oyuncak tekniği ülkemizde epeydir biliniyor lakin insanların günlük ihtiyaçlarını karşılayan tığ işleri kadar yaygın olmadığı için pek geliştiğini söyleyemeyiz.
Amigurumi Japon dili kökenli Ami (tığ veya şiş ile yapılmış olan) ve nuigurumi (içi doldurulmuş oyuncak bebek yapımı ) kelimelerinden türemiştir. Örgü örenlerin gayet iyi bildiği sık iğne tekniğinin oyuncağa uyarlanmış şeklidir.
Amigurumi, hem kolay öğrenilebilen hem de keyifli bir hobi dalıdır. Ancak şemalar ("pattern") ve teknikler yabancı terminolojiye göre hazırlandığından başlangıç seviyesinde zorlanmanız gayet doğaldır. Amigurumi hakkında Türkçe bilgi bulmak zordur. Biz de bu kaynağı sizler için hazırladık.

Gerekli Malzemeler

amigurimi
1. Örgü İpliği
Amigurumi çalışmalarında kalın ve yumuşak iplik kullanmanızı öneriyoruz. Tüm örgü çalışmalarında olduğu gibi kullanacağınız ipliğin kalitesi de oldukça önem taşıyor. Kaliteli bir örgü ipi ile hem daha rahat ve keyifli bir örgü deneyimi yaşayacaksınız hem de ortaya çıkan çalışmanızın görünümü daha etkileyici olacak. Bebeğinize amigurumi bebek oyuncak yapmaya başlayacaksanız, yün ve pamuk gibi tabii malzemelerden yapılan iplikleri tercih etmenizi öneriyoruz. Zevkinize göre seçeceğiniz kalite, renk ve numarada örgü iplikleriniz ile siz de bu maceraya katılabilirsiniz.
2. Tığ
Mutlaka seçtiğiniz örgü ipliğine önerilen numara ve ebatta bir tığ kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bir amigurumi bebek oyuncak çalışma sürecinde sürekli aynı numara tığ ve ipliği kullanmak, çalışmanızı daha rahat ve rahat bir şekilde tamamlamanızı sağlar.
3. Dolgu Malzemesi
Ördüğünüz parçayı doldurmadığınız sürece amigurumi çalışmanız tamamlanmış olmayacaktır. Size dolgu malzemesi olarak anti bakteriyel silikon elyafı tavsiye ediyoruz.
Yardımcı ve Dekoratif Malzemeler
amigurimi

4. İğneler
Çalışmanızda kullanacağınız iğnelerin, orta boy düz uçlu veya büyük boy düz uçlu ve mutlaka yün iğnesi olmasına dikkat ediniz. Çalışmanızı tamamladıktan sonra amiguriminin yüz kısmnıa kaş, göz, burun ve benzeri işlemeler için de nakış iğnesi tercih edebilirsiniz.
5. Plastik Gözler
Ortaya çıkan amigurimi oyuncağına en uygun parçaları seçmek (kaş, göz, burun vb.) çalışmanızın orijinalliğini arttırır. Size önerimiz, ayıcık, köpek, tavşan veya diğer sevimli hayvan oyuncaklar için siyah, düz ve yuvarlak boncuklar kullanmanızdır. Yapıştırıcı yardımıyla ve iğne ile dikerek kolayca uygulayabilirsiniz.
6. Keçe Plaka
Daha tabii bir çalışma için, plastik boncuk gözler yerine keçe kullanımını da tercih edebilirsiniz. Göz, ağız, burun gibi parçaları oluşturmak veya süslemek için en sağlıklı yöntem keçedir.
amigurimi

7. Nakış İpliği
Keçe kullanımının yanı sıra sevimli bir ağız, hokka bir burun için nakış ipliği ve iğne en büyük yardımcınız olmaya aday!
8. Diğer Süsleme Malzemeleri
Amigurumi bir sanattır, yaratıcılığınız ölçüsünde istediğiniz malzemeyi kullanabilirsiniz. Bizim size önerimiz en doğal ve sağlıklı malzemeleri kullanmanız yönünde.
Amigurumiye yeni başlıyorsanız veya başlamayı düşünüyorsanız bu saydıklarımız sizi korkutmasın! İlk aşamada yalnızca iplik ve uygun bir yün tığı sizin için yeterli olacaktır. Örgü teknikleri öğrendikten sonra, kullanacağınız aksesuarları istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz…
Şimdiden hepinize kolay gelsin. Hepinizin ellerinize sağlık!
用户头像 提问 2017年 7月8日 @ CarltonLindq 平民 (6 威望)
分享到:

你的回答

隐私保护: 您的邮箱仅用于发送系统通知。
请输入验证码:
    图片验证码看不清?
登录注册后不会被要求输入验证码。

提一个问题:

相关问题

0 投票
0 回复 12 阅读
用户头像 提问 2017年 7月24日 @ DelphiaMcVei 平民 (6 威望)

欢迎来到随意问技术百科, 这是一个面向专业开发者的IT问答网站,提供途径助开发者查找IT技术方案,解决程序bug和网站运维难题等。
温馨提示:本网站禁止用户发布与IT技术无关的、粗浅的、毫无意义的或者违法国家法规的等不合理内容,谢谢支持。

欢迎访问随意问技术百科,为了给您提供更好的服务,请及时反馈您的意见。
...